bilgi

İngiliz Karbonatının Farkı Nedir?

Cevabı hemen vermiş olalım: ingiliz karbonatı da normal karbonat da özünde karbonattır, yani aynı maddedir, lakin kalite farkı vardır. Farkına geçmeden önce biraz karbonata değinelim. Kimyada isimlendirildiği adıyla sodyum bi karbonat (sodyum hidrojen karbonat) yerin altından çıkarılır ve tüketime hazır hale gelene kadar bir dizi işlemden geçer. Eski zamanlardan beri kullanılan sodyum tuzlarından biridir. Belli bir sıcaklıkta su ve asit ile birlikte karbondioksit açığa çıkardığı için genelde kabartma tozu olarak kullanımı yaygındır. O kadar fazla kullanım alanı ve çeşidi vardır ki saymakla bitmez bu başka bir makale konusu, o yüzden bu kısmı atlıyoruz.

Birçok alanda kullanılan karbonatın üretilen 4 kalitesi vardır: Teknik kalite, yem kalite, gıda kalite ve ecza kalite. Teknik kalite temizlikte ve kimyasal girdi malzemesi olarak kullanılan kalitedir. Yem kalite hayvan yemi üretimi alanında kullanılır. Gıda kalite ise gıdada kullanıma uygun saflıktaki karbonattır ve kabartma tozu üretimi gibi gıda amaçlı olarak kullanılır. Ecza kalite ise en üst kalitesidir, en saf halidir. Eczanelerde satılan, ilaçlarda bileşen olarak kullanılabilen kalite, işte bu kalitenin adıdır ingiliz karbonatı.

Peki ben normal karbonat alırsam bu ürünü meyve ve sebzeleri arındırmak için hamur işlerinde hamur kabartmak için kullanabilir miyim? Sorusunun cevabı evettir. Kabartma tozu olarak, sebzelerin arındırılması ve temizlik amaçlı kullanım için biz gıda kalite karbonatı satışa sunmuş durumdayız. Bu ürün rahatlıkla bu amaçlar doğrultusunda kullanılabilir.

Ben alkali su hazırlamak doğrudan sağlık amaçlı karbonatı içmek amacıyla kullanacağım hangi karbonatı kullanmalıyım? sorusunun cevabı ise İngiliz karbonatıdır. Gıda amaçlı karbonat da bu işte kullanılabilir mi cevap teknik olarak evet, ama sağlığınız için uyguladığınız kürlerde en üst kaliteyi, en saf halini kullanmak isterseniz ingiliz karbonatı kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

İngiliz Karbonatı Satın Almak için Tıklayın

İngiltere’den ithal edilen sodyum bikarbonatın en saf hali ecza kalite ingiliz karbonatı ürünümüzü incelemek ve satın almak için tıklayın..

NOT: Bu bilgiler müşterilerimizden gelen sorulara cevap mahiyetindedir. Bilimsel bir makale değildir. Hastalıklara ve tedavi yöntemlerine yönelik bilgilendirme değildir. En doğru kullanım yöntemleri için lütfen uzmanına danışınız.

Kaynakça: SBB, Şişecam, Kimya Analiz, Vikipedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir