genel

Şimşir Ürün Kullanım ve Bakımı

Şimşir mutfak gereçleri

Mağazamızda size sunulan şimşir mutfak gereçleri, tamamen el işçiliği ile şimşir ağacından üretilmektedir. Üzerine koruyucu amaçlı vernik, cila gibi kimyasal işlemler kesinlikle uygulanmaz. Bu şekilde vernik kullanılan ürünlerin, özellikle mutfakta kullanılmaması gerekir. Sağlıklı yaşam için vernikli ahşap ürün kullanacağınıza standart metal mutfak gereçleri kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü üzerinde ahşabı koruyan vernik zamanla yemeklerinize karışacaktır.

Şimşir Ağacın Özelliği

Şimşir ağacı her mevsim yeşil kalan yapraklı ve sert yapısı ile ön plandadır. Şimşir ağacının işlenmesi diğer ağaç türlerine göre daha zordur ancak yapısı itibarıyla hem sağlam hem sağlıklıdır.
Özellikle mutfak gereçlerinde kaşık olarak kullanılan şimşir hafifçe zeytinyağıyla yüzeyi yağlandığında bu yağı sadece bir kereliğine emer ve gözenekleri bu yağ ile dolduğundan bir nevi dışında doğal koruyucu bir katman oluşur. Daha sonraki kullanımlarda katı veya sıvı maddeler içerisine nüfuz etmez. Bu yüzden sulu yemek servislerde şimşir kaşık özellikle idealdir. Ayrıca şimşir ağacının üzerinde bakteri oluşmasını önleyici bir özelliği vardır, yani yaygın ifade ile anti bakteriyeldir.

Her ağaçtan özellikle kaşık türü doğal mutfak gereci olabilir ancak bunlar arasında şimşirin sağlamlığı ve dayanıklılığı ile ayrı bir yeri vardır. Son yıllarda özellikle uzak doğudan gelen ağaç kaşık ve taraklar vernikli ve fabrikasyon ürünler olduğu için ucuz ancak kesinlikle sağlıklı değildir. El yapım şimşir eğer dikkatli ve özenli kullanılırsa yüzlerce yıl sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Şimşir Nasıl Kullanılır ?

  • İlk kullanımda bir beze ya da pamuğa zeytinyağı sürülerek yüzeyi hafifçe yağlanmalıdır. Ham şimşir bu yağı bir kereliğine emer ve yüzeyini kapatır. Daha sonra içerisine sıvı geçişi olmaz. O yüzden ilk yağlama işlemi önemlidir. İçerisinde kalacağı için biz zeytinyağını öneriyoruz.
  • Kullanım sonrası (kullanıma bağlı olarak değişecektir ama) ortalama 3 ayda bir kaşığın rengi sarıdan beyaza doğru değiştiğinde tekrar yağlamak gerekir. Düzenli bir şekilde yapılan yağlama işlemi şimşiri uzun süre kullanım için önemlidir.
  • Kızgın yağ içerisinde veya kaynayan tencere içerisinde bırakmamak gerekir ki ağacı yıpranmasın.
  • Bulaşık makinasında kullanıma uygun değildir, elde tercihen doğal temizlik deterjanları ile yıkanması yeterlidir.

Sapı Yamulan Şimşir Ürün Düzeltilebilir:

Bu konuda bazen şikayet alıyoruz, şimşir ürün aldım ama sapı yamuldu gibi. Yamulmak şimşirin doğasında var öncelikle onu belirtmek gerekir. Şimşir ağacı özellikle ilk zamanlarda, kullanılmadığında ışık gören tarafa doğru yamulabilir. Bu yamulma şikayeti ilk yağlama işlemi yapılıp zamanla da kullanıldıkça pek olmaz. Ancak olursa çözümsüz bir sıkıntı da değildir.

Şimşir ürün yamulduğunda şimşirin içine gireceği kadar bir kapta yine şimşir içine gömülecek kadar bir su kaynatarak şimşiri içerisine koyarak biraz kaynatın. Yaklaşık 5-10 dk sonra düzelecektir, düzelmezse biraz daha bekletebilirsiniz. Düzeldikten sonra tamamen kuruması beklenir ve yağlama işlemi yapılıp kullanılmaya devam edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir