genel

Kese Nasıl Yapılır?

Banyo lifi belirli günlük sıklıkta aldığımız duşlarda sabunla temizlenme işleminde bize yardımcı olurken kese tamamen farklı bir amaçla yapılır. Kirden arınmak için değil ölü deri hücrelerinden arınmak ve cildin tazelenmesi için yapılır. Bunu yaparken cildimize dost hammaddeden yapılmış ipek keseleri veya daha sert ve kalın bir kese ihtiyacı için krep keseleri tercih edebilirsiniz.

Kese Nasıl Yapılmalı?

💦 Öncelikle kesenin kirlenmiş veya işlevini yitirmiş ölü deri tabakasından kurtulmak için kullanıldığını unutmamamız gerekir. Kesenin işlevini tam olarak yerine getirebilmek için kullanım sırasında kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Sabun vb. temizlik malzemeleri ile kullanıldığında kese kaygan hale gelerek ölü cildi atma işlevini yapamayacaktır. Dolayısıyla kese kullanılırken duru su kullanmak yeterlidir.

💦 Kesenizi ilk kullanımdan önce bol sıcak su ve sabun ile yıkayınız. Sıcak su kesenin elinize göre çekip küçülmesine neden olacaktır.

💦 Banyo kullanımında dayanılabilecek en yüksek sıcaklıktaki su ile duş alınmalı, daha sonra vücudun biraz dinlenmesi beklendikten sonra keselenme aşamasına geçilmelidir. Sıcak su kullanılması burada önemli nokta, ılık bir duşla kesenin ölü deriyi atamayacağını unutmamalısınız, rahatsız etmeyecek en yüksek sıcaklıkta olması gerekir. Hamam, sauna, spa gibi terleme yoluyla keselenme işlemi yapılırken ise iyice terledikten sonra keselenme yapılmalıdır.

💦 Elinizin parmaklarını kesenin içinde hafifçe açarak ve düz bir şekilde tutarak hafif yatay hareketler ile vücudunuza sürtünüz. Burada dikkat edilmesi gereken kısım bastırma sertliğinin ayarlanması. Çok bastırırsanız cildinizi tahriş edebilirsiniz, az bastırırsanız ölü deriyi atmaya yetmeyebilir. Bunu biraz deneme yanılma ile hissederek ayarlamanız gerekir.

💦 Keselenme işleminden sonra kesenin sıyırdığı deri tabakası iyice temizlenerek durulanmalıdır.
Keselenme işlemi selülit ile mücadele dışında 10 günde birden daha sık yapılmaması gerekir. Ortalama ayda 1 gibi yapılmasının yerinde olacağını söyleyebiliriz. Keselenmenin iyi sonuç vermesi için birkaç gün öncesine kadar krem vb şeylerle cildin yumuşatılmamış olması gerekir.

💦 Ciltte koltukaltı boyun yüz gibi nazik alanlarda keseyi daha hassas kullanmalısınız yoksa cildinizi – belki de siz farkında bile olmadan – tahriş edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir