nasıl

Sabun Cevizi Nasıl Kullanılır?

sabun-cevizi-nasil-kullanilir

Sabun Cevizi Nedir?

Sabun cevizi, sabun fındığı da denilen bu meyve Himalaya Dağlarının olduğu coğrafyada kendi halinde yetişen bir bitkidir. Yerli halk tarafından toplanan ve güneşte kurutulan bu meyve yapısı gereği doğal bir deterjan görevi görmesi yanında şampuan olarak sıvı sabun, sıvı bulaşık deterjanı olarak, sıvı el sabunu olarak kullanılabilmektedir. Hiçbir katkı, kimyasal içermez!

Sabun Cevizi Sıvısı Nasıl Yapılır?

Tencere içerisine 1 litre (yaklaşık 6 su bardağı) su ilave edin. 10 adet veya eşdeğerde kırık sabun cevizi parçalarını iyice ufalayarak suyun içerisine atın ve 20 dk kaynatın. Bu işlem esnasında sabunun içerisindeki temizleyici görevliler suya karışır. Bu su hemen de kullanılabilir, saklama koşullarına dikkat ederseniz daha sonra da. Sıvı içerisindeki cevizlerinden 1 litre sıvı daha elde edebilirsiniz, atmayın. İkinci işlemden sonra işe yaramaz hale gelen sabun cevizlerini gübre olarak saksılarınızda kullanabilirsiniz.

Elde edilen bu sıvı, çamaşırlar için deterjan, saçlar için şampuan, ellerimiz için sıvı sabun ve aklınıza gelebilecek her alanda (bu kısmı sizin keşif ve maharetinize kalmış) güvenle kullanabileceğiniz tamamen doğal bir temizleyicidir.

Paketi içerisinde mevcut olan kesenin içerisine 4-5 adet veya eşdeğerinde kırık parçalardan koyarak keseyi elbiselerle beraber makinaya atınız. Elbiselerin özelliğine göre dereceyi ayarlayarak elbiseleri yıkayabilirsiniz. Yumuşatıcı kullanmanıza gerek yoktur. Ağartıcı özelliği olmadığından dolayı beyazlarınızı yıkarken makinanın deterjan gözüne karbonat koyabilirsiniz.

Kolay çıkmayan lekeli çamaşırlarınızı bir gece önceden 1 ölçek (çay bardağı olabilir) çamaşır sodası ve 1 ölçek sirke katılmış sıcak olmayan (sıcak su lekeyi sabitler) suda bekletiniz. Yıkama esnasında 1-2 yemek kaşığı beyaz sirke ve aynı ölçüde çamaşır sodasını makinenin çamaşır gözüne eklerseniz işlemi başarılı ve doğal bir şekilde tamamlamış olursunuz.

NOT: Yıkama sonrasında meyveleri ve keseyi atmayınız. 30-60 derece arası yıkamalarda aynı kese 2-3 defa kullanılabilir (renkleri kahverengiden sarıya dönünceye kadar). Keseyi sonraki kullanımlar için güneşte kurutunuz ve uygun bir yerde muhafaza ediniz.

Bir kap içerisine (boş sprey şişesi olabilir) 3 birim su ve 1 birim sabun cevizi suyu konularak karıştırılır. Mutfak tezgahı, lavabo gibi yerleri bir bez yardımıyla silebilir, paspas kovasına bir miktar sabun cevizi sıvısı ekleyerek evinizin zemin temizliğini yapabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin gözüne 1 su bardağı sabun cevizi sıvısı ekleyerek normal bir şekilde makinenizi programlayıp çalıştırabilirsiniz. Bulaşıkların parlaması için makinenin parlatıcı kısmına sirke ve bir miktar limon tuzu eklenebilir.

Bir kap içerisine bir miktar su ve yarım su bardağı sabun cevizi sıvısı ekleyerek karıştırıp bulaşık süngeri vasıtasıyla köpürterek bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Bulaşıkların parlaması için makinenin parlatıcı kısmına sirke ve bir miktar limon tuzu eklenebilir.

Yıkama yapacağınız suya çamaşırın azlığına/çokluğuna göre bir miktar sabun cevizi sıvısı ekleyerek normal bir şekilde çamaşırlarınızı çitileyerek yıkayabilirsiniz.

Bu sıvı miksere alt bıçağının 1 parmak üstüne gelecek seviyeye kadar konur, 10 saniye çalıştırılır. Form değiştirerek köpük haline gelen sıvı, saç ve vücut temizliği için güvenle kullanılabilir. Bu köpük doğal olduğu için kısa zamanda biter, o yüzden elinizi çabuk tutmalı, yıkamadan hemen önce hazırlamalısınız. Göze kaçırmayın, doğaldır ama yine de yakar.

Direk sıvısını kullanabileceğiniz gibi sıvı sabunu köpük yapan aletlerde de çalışır. Sıvı sabun konan bölümüne bu sıvıyı ekleyebilirsiniz, ancak eklemeden önce sıvının içinde sabun cevizi parçacığı kalmadığından emin olunuz. Sık dokunmuş bir bezle veya bir bezi ikiye katlayarak süzebilirsiniz. Kullanımda sıvıdan doğal köpük elde ederek doğallığın keyfini sürebilirsiniz.

Bir kap içerisine (boş sprey şişesi olabilir) 3 birim su ve 1 birim sabun cevizi suyu konularak karıştırılır. Camların parlak olması ve yüzeyinde oluşan kötü kokuyu gidermek için sıvı içerisine bir miktar sirke konulabilir. Cama sıkıp bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Mücevher veya takınızı sabun cevizi sıvısı içerisinde bir süre bekletip yumuşak bir fırça ile (kullanmadığınız diş fırçası olabilir) temizleyebilirsiniz. Durulayıp yumuşak bir bezle kurulayabilirsiniz. Mücevher ve takı temizliği için mükemmeldir.

Sabun Cevizi Nasıl Muhafaza Edilir?

Kuru meyve olarak: Sabun Cevizi nemi çok kolay emdiğinden dolayı açıkta bırakıldığı zaman yapış yapış olurlar. Bu hale gelmesi bozulduğu ya da özelliğini yitirdiği anlamına gelmez. Ambalajı kilitli torbadır, bu ambalajı içerisinde muhafaza edebileceğiniz gibi kavanoz vb. içerisinde de muhafaza edebilirsiniz. Güneş ışığından uzak serin bir yerde saklanması önerilir.

Sıvı olarak: Kuru halde saklama ömrü uzunken sıvısı yapıldığında ömrü uzun olmamaktadır. Özünde doğal bir meyve olduğu için sıvı ile temasında belli bir süre sonra bozulur ve özelliğini yitirir. Bu yüzden ihtiyaç kadar Sabun Cevizi sıvısı elde edilmelidir. Kullanım miktarına bağlı olarak sabun cevizi sıvısı yapma tarifi ölçüleri içerisinde tencere içerisindeki suyu ve kullanılan meyveleri orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz. Elde edilen Sabun Cevizi sıvısının kısa bir saklama ömrüne sahip olacağını unutmayınız.

Sabun Cevizi sıvısı 3 farklı şekilde saklanabilir:

  • Elde edilen sıvı 1-2 hafta içerisinde tüketilecekse hava geçirmez cam bir kavanozda ve buzdolabında saklanılabilir.
  • Elde edilen sıvı fazla ve uzunca bir süre kullanılacaksa sıvı buz kalıpları halinde dondurularak buzlukta saklanılabilir. Kullanılacağı zaman ihtiyaç kadarı eritilip kullanılabilir.
  • Elde edilen sıvı fazla ve uzunca bir süre kullanılacaksa sıvı konserve haline getirilerek de saklanılabilir: Kaynatılarak elde edilen sıvı sıcak halde iken cam kavanozlara dökülür (tamamen doldurulmaz, bir miktar boş bırakılır) ve ağzı kaynar suyla yıkanmış hava geçirmez bir kapak ile sıkı bir şekilde kapatılarak ters çevrilir. Kullanılacağı zaman ihtiyaç kadarı kavanozdan kullanılabilir.

NOT: Saklama süresi içerisinde kavanoz dibinde tortu birikmesi normaldir. Ancak uygun saklama koşullarında saklanmaması durumunda sıvının yapışkan ve jel kıvamına gelmesi sıvının bozulduğu ve artık kullanılamayacağı anlamına gelir.

Sabun Cevizini Satın Almak için Tıklayın

Nepal ülkesinden ithal edilmiş, içerisinde yıkama kesesi mevcut 250g kağıt ambalajında sabun cevizi ürünümüzü incelemek ve satın almak için tıklayın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir