bilgi

Nisan Yağmurları Boşa Gitmesin!

nisan-yagmurlari

Nisan Yağmurları Boşa Gitmesin!

Kulaktan kulağa, nesilden nesile hep faydalıdır diye aktarılagelmiş bugüne kadar; gerek dini kaynaklarda ve gerekse eski Anadolu geleneklerinde faydalarından bahsedilmiş. Araştırmalar da nisan yağmurunun bu faydalarını doğrular nitelikte. Doğanın bize sunduğu bir lütuf olarak da görebiliriz bunu.

Farklı farklı amaçlarla kullanılagelmiş bugüne kadar. Bazı hastalıkların doğal bir çözümü olarak görülmüş kimi kaynaklarda. Yılanın zehrini, arının balını, istiridyenin incisini yaparken bu mevsimde bu suyu kullandığı belirtilmiş. Yağmurda dolaşmanın bile insana faydalı olduğu, saçları canlandırdığı, ciltteki emilim ile minerallerin vücuda kazandırıldığı belirtilmiş.

Dini kaynaklarda üzerine dualar okunarak tüketilmesi önerilmiş. Bazı araştırma raporlarında da yıl içerisinde yağmurun içinde minerali en fazla barındırdığı ay olarak belirtilmiş Nisan ayı. Nereden tutarsanız tutun bu saf suyu değerlendirmek gerek.

Unutmadan, Nisan yağmurları Rumi takvime göre toplanmalı. Yani Nisan 14’ü ile Mayıs 14’ü arası bunun için en uygun zaman dilimi. Toplarken yağmur yüksekçe bir yere koyduğunuz kapta toplanmalı. Herhangi bir oluk vb. yerlere temas etmeden doğrudan toplamaya dikkat edilmelidir. Kullanım önerisi olarak sabah akşam (mümkünse aç karnına) asgari 7 gün içilerek kullanılır, ayrıca toplanan sudan mümkün olduğunca sık duş alınmalı, mümkün değilse el yüz vb. yıkanarak vücudumuzla mümkün olduğunca fazla temas ettirilmeye çalışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir