bilgi

Macunu İçinde Doğal Diş Fırçası

tamtabi.com-dogal-dis-fircasi

Macunu İçinde Doğal Diş Fırçası

Ağız ve diş temizliğini doğal olarak nasıl yapabiliriz sorusuna cevap bulmak istedik. Doğal ürünlerin diş temizliğinde kullanılabilecek olanları araştırdık. Önümüze tahta saplı diş fırçası çıktı, ancak diş temizliğinde kullanılacak fırça kısmı plastik olduğu için eledik. Diş macunu kısmı için doğal ürünler mevcut ancak fırça kısmı çözülmesi en zor kısım. Diş temizliğini yapabilmek için dişin yüzeyini temizleyebilen fırça maddesi olarak hali hazırda kullanılagelen misvak haricinde doğal bir alternatif bulamadık. Plastikten üretilmiş diş fırçalarına doğal mı doğal bir alternatif olan misvak, kurak iklimlerde yetişen step bir bitkinin dallarından elde ediliyor. Misvak kullanılması artı olarak diş macunu kullanılmasını da gereksiz hale getiriyor. İçerisinde bulunan doğal silis, reçine ve uçucu yağlar gibi doğal maddelerle dişlerimize şu etkilerde bulunuyor:

  • Diş üzerindeki yemek kalıntılarını, lekeleri, tartarları parçalayarak diş macununun yaptığı temizleme işlevini yerine getirir.
  • Özündeki reçine ile diş minesinin üzerinde koruyucu katman oluşturarak dişin çürümesine karşı koruma kalkanı oluşturur.
  • Reçinesi kendine has hafif bir koku içerdiği için ağız kokusunun önüne geçerek nefesin güzel kokmasını sağlar.
  • Diş eti iltihaplarına karşı içerisinde doğal olarak bulunan tuz (NaCl) ve Potasyum Klorür (KCl) ile olumlu etkide bulunur.
  • Düzenli kullanılması durumunda dişte taş oluşumunu engellediği gibi mevcut taşları eriterek azalmalarını sağlar.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Doğal Diş Fırçası Misvak

Misvak, ucundan serçe parmağı kadar kısmının kabuğunun soyularak, liflerinin açılması ile fırça haline getirilerek kullanılır. Bu işlem mümkünse sadece ön dişlerimizi kullanarak yapmak gerekir. Kabuğu soyulan misvak ön dişlerle ezilerek yumuşatılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Dişleri temizlemek için fırçalama haricinde diş etlerimize de yavaşça masaj yapmamız o bölgedeki kan akışını hızlandırarak dişlerin daha fazla beslenmesine yardımcı olur.

Kullanım sonrası eskiyen, reçinesi azalan misvağın kullanılan kısmı kesilir, atılır ve yine serçe parmağı kadar kısım kullanıma hazır hale getirilir.

NOT: Diş fırçası üzerinde bol macun, bol köpük, bol yapay tat ve koku ile ağız temizliğine alıştığımız için misvak biraz sade gelebilir ve temizlenmeyecekmiş gibi bir his verebilir. Ancak temizliğin köpükte olmadığını deneyerek test edebilirsiniz.

Görseller ve bir kısım kaynak bilgi tqn ve wikihow adresinden alınıp derlenerek yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir